Wieś Bytyń położona jest przy drodze krajowej nr 92 (Poznań - Berlin) - 30 km od Poznania, nad Jeziorem Bytyńskim o pow. 330 ha na ziemi Szamotulskiej, w gminie Kaźmierz. W aktach grodzkich z roku 1537 Bytyń nazywany był miastem.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
Murowany, gotycki, fundowany w XIII wieku, zbudowany w 1534 r.

Ks. Wojciech Mądry

Parafia erygowana 1268-1278.
Liczba parafian 1245 osób.

Parafia obejmuje wsie: Bytyń, Gorgoszewo, Grzebienisko, ul. Dębowa, Sosnowa i Topolowa, Kunowo, Mieściska, Młodasko, Piersko, Stramnica - Gajówka

Święto patronalne: "Niepokalanego Poczęcia NMP" obchodzone 8 grudnia.